Çocuk ve Balon Satıcısı

Küçük çocuk, balon satıcısını adeta büyülenmiş gibi takip ediyordu, şaşkınlığını gizleyemiyordu. Satıcının, “Bizim eve bile sığmaz” dediği o güzel balonları nasıl havaya kaldırdığını anlayamıyordu.

Balon satıcısı dinlenmek için mola verdiğinde, çocuk da durdu ve sonra yine onu takibe koyuldu. Bir ara adamın kendisine baktığını fark edince cesaretini topladı:

– Amca, dedi. Benim hiç balonum olmadı.

Adam çocuğa bir süre baktıktan sonra sordu:

– Paran var mı?

– Bayramda vardı, dedi çocuk, önümüzdeki bayram yine olacak.

– Öyleyse bayramda gel, dedi adam. Ben beklerim.

Çocuk sessizce geri döndü. Balonlara bakarken hayal kurmuş, yürümeye bile mecali kalmamıştı. Birkaç adım attıktan sonra tekrar onlara baktığında, gördüklerine inanamadı.

Balonlar, nasıl olduysa adamın elinden kurtulmuş ve yol kenarındaki büyük bir akasya ağacının dallarına takılmıştı. Çocuk, olup bitenleri büyük bir merakla izlerken, balon satıcısı ona dönerek:

– Çocuk, dedi. Balonları ağaçtan kurtarırsan birini sana vereceğim.

Yapılan bu teklif çocuğu heyecanlandırdı. Ağacın altına doğru koştu ve ayakkabılarını fırlatarak tırmanmaya başladı. Hedefine yaklaştıkça heyecanı artıyordu. Balonlara ulaştığında bir müddet onları seyretti ve ipi çözerek balon satıcısına sarkıttı. Ama bir balon sıkışmıştı, çocuk onu kurtarmaya çalışsa dikenlere takılacaktı. O yüzden aşağı indi ve adama dönerek:

– Birini bana verecektiniz, dedi. Hangisi o?

Adam elinin tersiyle alnını sildikten sonra:

– Seninki ağaçta kaldı evlat, dedi. İstersen al.

Çocuk ayakta bile duramadı. Kaldırım kenarına oturup balon satıcısının uzaklaşmasını izledikten sonra, ağaçta parlayan balona bakarak mırıldandı:

“Olsun, olsun. Ağaçta kalsa da, artık bir balonum var…”

Hayat, bir balon bile çocuğa ne büyük sevinçler yaşatabilirken, sadece parayı düşünen insanların kalbi, hak yemek kadar acımasızdır.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |