Hansel ve Gretel Masalı

Çok uzak ülkelerde, Hansel ve Gretel adında iki kardeş yaşarmış. Babaları odunculuk yaparken, anneleri ise çocuklarla oynar, onlara güzel yemekler yaparmış. Oduncu babanın fazla parası yokmuş, bu yüzden de yoksullarmış. Evleri eski ama içi mutluluk doluymuş.

Bir gün, anneleri hastalanmış. Babaları da kardeşlere yeni bir anne getirmeye karar vermiş. Ama ne yazık ki yeni gelen üvey anneleri, çok iyi bir kadın değilmiş.

Bir gece Hansel ve Gretel uyurken, oduncu ve yeni karısı konuşuyorlarmış. Gece tuvalete kalkan Hansel, ikisinin konuşmalarını duymuş. Dediklerine göre evde çok az yiyecek kalmış. Herkese yetmeyecekmiş. Buna çok üzülen Hansel, kardeşiyle birlikte ormana gitmiş. Giderken de kaybolmamak için cebine doldurduğu çakıl taşlarını boşaltarak gittikleri yolun izini bırakmış. Akşam olunca taşları takip ederek kolayca evi bulmuşlar.

Ertesi gün, kötü kalpli üvey anneleri, onların taş toplamasına izin vermemiş. Bu sefer de Hansel, cebinde kalan ekmek ufaklarını kullanmış. Yine kendi yolunda iz bırakan iki kardeş, ormana doğru yol almışlar. Ama bu sefer aç hayvanlar ekmekleri yemiş. Böylece Hansel ve Gretel ormanda kaybolmuşlar.

Kaybolan iki kardeş, birbirlerine sımsıkı sarılıp uyumuşlar. Uyanınca beraber yemek aramışlar. Her şeyde yardımlaşmışlar. Ormanda geçen birkaç günün ardından büyülü bir yere varmışlar. Burada kocaman bir ev görmüşler. Bu ev pastadan, şekerden ve ekmekten yapılmış. Zaten çok aç olan kardeşler hemen evin yanına gitmişler.

Hansel pastadan, Gretel ise şekerden yiyecekmiş. Tam ellerini uzattıkları anda bir ses duymuşlar: “-Kim benim evimi yiyor?”… Kardeşler, biraz korksa da korktukları gibi olmamış. Çalıların arasından çok tatlı bir yaşlı kadın çıkagelmiş. Kardeşleri evine alıp güzelce karınlarını doyurmuş. Yoksul yaşayan Hansel ve Gretel, hayatlarında ilk defa böyle bir ziyafet çekmişler.

Akşam olmuş ve çok rahat yataklarda, yastıklarda uyumuşlar. Sabah olunca işler biraz değişmiş. Yaşlı kadın bir cadıya dönüşmüş. Meğer çocukları yakalamak için böyle bir tuzak kurmuş. Cadı, türlü oyunlar etse de çok akıllı olan Hansel ve Gretel ile baş edememiş. Kardeşler, cadının elinden kurtulmayı başarmışlar.

İki kardeş tekrar ormanda dolanmaya başlamış. Artık evlerini ve babalarını çok özlemişler. Derken o da ne! Evlerinin çok yakınında olan ırmağı görmüşler. Irmak boyunca koşmuşlar ve evlerine varmışlar. Babaları, çocukların kaybolmasına sebep olan üvey anneyi başka bir eve göndermiş. Hansel ve Gretel kardeşler de babalarına sımsıkı sarılmışlar. Bundan sonra hiç ayrılmadan hep mutlu yaşamışlar.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |