Kahraman Ali baba ve 40 Haramiler

Bir zamanlar, fakir bir marangoz olan Ali Baba, Basra’da bir kasabada yaşardı. Bir gün, ormanın derinliklerinde dolaşırken, kayalık bir yamaçta oyulmuş bir mağara buldu. Merakla içeri girdiğinde, mağaranın içinde devasa bir kapıyla karşılaştı. Kapının üzerinde “Açıl, Susam!” yazılıydı. Ali Baba, merakla “Açıl Susam açıl” dedi ve kapı, mağaranın kapısı açıldı.

Mağaranın kapısından içeri girince, mağaranın içinde, altın ve gümüşten yığılmış devasa bir hazine buldu. Heyecanla, altınları torbalarına doldurdu ve mağaradan ayrıldı. Eve döndüğünde, abisi Kasıma olanları anlattı. Kasım, hazineyi paylaşmak için Ali Baba ile anlaştı ve altınları evde sakladılar.

Ancak, Ali Baba’nın abisi, hırsızları tanıdı etti ve liderleri Kırk Harami’nin Ali Baba’yı öldürmeye karar verdiklerini duydu. Aynı zamanda, hırsızlar, Ali Baba’nın evini bulmuşlardı ve hazineyi çalmak için hazırlıklarını yapıyorlardı.

Kasım, hırsızların planlarını duyduktan sonra, hemen koşarak evine gitti ve başka bir eve giderek Ali Baba’yı uyarmak için bir mesaj gönderdi. Ali Baba, hemen Kasımın evine gitti ve ona hırsızların planını anlatması söyledi.

Bunun üzerine;

Ali Baba, hırsızların evini gözlemeye karar verdi ve bir gün, hırsızlar mağaraya giderken onları izledi. Hırsızlar, mağarayı açmak için Açıl Susam Açıl diye bağırdılar., Ali Baba, mağaranın girişine saklandı ve onların içeri girmesini bekledi. Kırk Haramiler içeri girince Ali Baba “Kapan Susam Kapan” deri ve mağara hırsızların üzerine kapandı.

Sonra da, kasabaya gidip hırsızların altınlarını çaldığı dükkan sahibine hırsızları ihbar etti ve onlar yakalattı.

Dükkan sahibi, Ali Baba’ya hazineyi hediye etti ve onu kasabanın kahramanı ilan etti.

Ve böylece, Ali Baba’nın cesareti ve zekası, Kırk Haramileri alt etti ve onu Basranın efsanevi bir kahramanı haline getirdi.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |