Kanlı Koca Oğlu Kan Turalı Hikayesi

Oğuz Boyları zamanında, Kanlı Koca denilen bir yiğit er varmış. Kanlı Koca, Kan Turalı adlı oğlunu evlendirmek istemiş. Oğlu, evlenmek için kahraman ve gözü pek bir kız istemiş.

Babası, “Sen kız istemezsin, yiğit istersin,” diye yanıtlamış. Kan Turalı, yola çıkmış ve diyar diyar kız aramaya gitmiş. Trabzon beyinin kızı, Selcen Hatunun tam istediği gibi bir kız olduğunu öğrenmiş. Fakat bu kızı alabilmek için besledikleri üç canavarı öldürmesi gerekmekteymiş. Bunun üzerine Kan Turalı, ölümü göze alarak, kızın bulunduğu bölgeye gitmiş. Neden geldiğini öğrendiklerinde, düşmanlar onu içeri almışlar ve soyundurup boğayı üzerine salmışlar. Bu arada kız oğlanı görmüş ve ona âşık olmuş.

Kan Turalı, boğayı öldürmüş ve derisini beyin önüne serip kızını istemiş. Fakat bu kez, aslanı meydana salmışlar. Kan Turalı, aslanı da öldürmüş. Derisini de yine beyin önüne serip, kızını istemiş. Babası da, deveyi öldürdükten sonra kızı alabileceğini söylemiş. Kan Turalı, deveyi de öldürmüş ve Selcen Hatunu alıp obasına doğru yola çıkmış.

Bir yerde konaklamaya karar vermişler. Ama Kan Turalı tam uyurken düşmanlar saldırmış.  Kan Turalı ve Selcen Hatun, düşmanı dövüşerek yenmişler. Atlarına binip, babasının yanına varmışlar. Bir çadır dikip de düğün etmişler. Bu Dede Korkut hikayesi de burada bitmiş.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |