Kırmızı Başlıklı KIz

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken. Ben bağda üzüm bekler, ormanda fidan diker iken…

-Bir varmış, bir yokmuş……. Bir zamanlar ormanda küçük bir kız yaşarmış, Bu küçük kız hep kırmızı başlıklı bir pelerin giyermiş. Bu yüzden herkes ona kırmızı başlıklı kız diyormuş. Bir gün küçük kızın annesi : -“Anneannen hasta yaptığım kurabiyeleri ve şifalı bitkileri ona götürür müsün ? Kırmızı başlıklı kız: demiş.

Kırmızı başlıklı kız -“Tabi anneciğim” demiş ve yola çıkmış . Annesi ona tavşan ormanındaki yoldan ayrılmamasını tembih etmiş. Kırmızı başlıklı kız yolda şarkılar söyleyerek yürüyormuş. Kendi kendine de o ormana niye tavşan ormanı dediklerini hiç tavşan görmediğini düşünüyormuş. Yolda rengârenk bir sürü çiçekler görmüş.

– ”Biraz anneanneme çiçek toplayayım, çok sevinir.” diye düşünmüş, Kırmızı başlıklı kız. –Ancak çiçek toplarken, yoldan uzaklaştığının farkına varmamış. O sırada çalıların arkasında bir ses duymuş ve önüne kocaman bir kurt atlamış!.. Kırmızı başlıklı kız çok korkmuş ve elindeki sepeti yere düşürmüş. Kurt hemen dökülen kurabiyeleri toplayıp kırmızı başlıklı kıza geri vermiş. Kırmızı başlıklı kız, kurdun bu hareketinden dolayı çok şaşırmış. Kurt kırmızı başlıklı kıza:

– “Nereye gidiyorsun? Küçük kız ” demiş.

Kırmızı başlıklı kız: -“Anneanneme gidiyorum, çok hasta ormanın sonundaki sarı evde oturuyor… Bu arada bana herkes kırmızı başlıklı kız der, sende öyle diyebilirsin.” Demiş.

Kurt :

-“Ben senden önce gidip anneannene haber veriyim sende rahat rahat çiçek topla.” demiş. Bu sırada kurt, bir avcının silah seslerini duyup oradan hemen kaçmış. Kırmızı başlıklı kız kaybolduğunu anlayıp ağlamaya başlamış. Kıza yaklaşan avcı kırmızı başlıklı kızın sesini duyup yanına gelmiş.

-“Burada tek başına ne yapıyorsun, küçük kız, burası çok tehlikeli. Ben de bir süredir buralarda dolaşan bir kurdun peşindeyim.” demiş.

Kırmızı başlıklı kız, annesinin sözünü dinlemeyip, tavşan ormanındaki yoldan ayrıldığına çok pişmanmış ve avcıya kurtla karşılaştığını söyleyememiş.

-“Ormanın sonunda oturan, hasta anneanneme kurabiye götürüyordum. Kayboldum.” Demiş

-“Seni anneannene bırakayım o zaman demiş. Avcı.

Ama bu arada kurt, hızlıca, kestirme yoldan anneannenin evine gelip, kapıyı çalmıış.

Anneanne: -“Kim Ooo ? diye seslenmiş.

-Kurt sesini değiştirip -” Benim anneanne kırmızı başlıklı kız. Sana çok lezzetli kurabiyeler ve şifalı bitkiler getirdim.” Demiş.

Anneanne :-“Kapı açık güzel kızım, içeri girebilirsin. ” demiş.

Kurt, açık olan kapıdan içeriye girmiiiş.

Biraz sonra kırmızı başlıklı kız ve avcı, anneannenin evine gelmişler. Avcı kırmızı başlıklı kızı, anneannesinin evine bırakıp dönmüş. Kız kapıyı çalmış içeriden anneannenin sesi gelmiş.

-“Kim Ooo ? “ demiş.

Benim anneanne kırmızı başlıklı kız ”

-“Kapı açık güzel kızım içeri girebilirsin.

-Kırmızı başlıklı kız, içeriden gelen sesin, anneannesinin sesine hiç benzemediğini ama hasta olduğu için sesinin böyle çıkabileceğini düşünüp, kapıdan içeri girmiş. Kurt anneannenin geceliğini giyip başlığını ve gözlüklerini takmış, yatakta yatıyormuş. İçerisi karanlık olsun, kırmızı başlıklı kız, kendisini tanımasın diye bütün perdeleri kapatmış.

Kurt:

-”Buralara kadar gelip bana yiyecek getirdiğin için teşekkür ederim. Yaklaş ta seni seveyim biraz.” demiş. Kırmızı başlıklı kız sepeti kenara bırakmış ama yatağa fazla yaklaşmamış. Çünkü anneannesi ona farklı görünüyormuş.

-“Senin kolların niye bu kadar uzun anneanne” ? – diye sormuş Kırmızı Başlıklı Kız

“Seni daha iyi kucaklamak için ” demiş Kurt.

-“Kulakların neden bu kadar büyük ? Peki ” demiş Kırmızı Başlıklı Kız -“Seni daha iyi duyabilmek için” demiş kurt.

-“Gözlerin niye bu kadar kocaman? Peki ” demiş Kırmızı Başlıklı Kız

-“Seni daha iyi görebilmek için” demiş kurt

-“Dişlerin niye bu kadar uzun ve sivri anneanne? demiş Kırmızı Başlıklı Kız .

“Seni daha iyi yiyebilmek için” demiş Kurt ve yataktan fırlayıp kırmızı başlıklı kızın üstüne atlamış. Kırmızı başlıklı kız o anda onun yolda karşılaştığı kurt olduğunu anlayıp bağırmaya başlamış

-“İmdaaaat yardım ediiin. ” diye çığlık atmış Kırmızı Başlıklı Kız. Avcı, kırmızı başlıklı kızın bağırmalarını duyup hemen eve koşmuş ve kapıdan içeri girerek kurdu yakalamış.

-“Nihayet seni yakaladım. İşte artık elimdesin.” Demiş Avcı. Ve hemencecik orada kurdun karnını açmış ve anneanneyi kurtarmış.

Bunun üzerine Kırmızı başlıklı kız avcıya teşekkür etmiiş.

Avcı :

-“Bir şey değil ama bir daha sakın annenin sözünden dışarı çıkma” demiş. Anneanne kırmızı başlıklı kızın getirdiği kurabiyeleri yemiş. Şifalı bitkileri kaynatıp suyunu içmiş ve hemen iyileşmiş. Kırmızı başlıklı kız bundan sonra kimsenin sözüne kanmayacağına dair anneannesine söz vermiş. Eve dönmek için yola çıkmış.

Ormanda neşe içinde şarkılar söyleyerek yürürken, tekrar kurda rastlamış. Avcının ormanı temizleme cezası verdiği kurt, kırmızı başlıklı kızı görünce, yaptığından çok utanmış. Tavşan ormanı yine eskisi gibi tavşanlarla dolu cıvıl cıvıl bir orman olmuş…

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |