Öfke

Bir zamanlar, çok huysuz küçük bir çocuk varmış. Her şeye sinirlenen bu çocuk için babası ona bir torba çivi verip, her sinirlendiğinde kapının önündeki çite bir çivi çakması gerektiğini söylemiş.

Birinci gün çite tam 37 çivi çakmış.

Çocuk, önümüzdeki birkaç hafta içinde, yavaş yavaş öfkesini kontrol etmeye başlamış ve çite çaktığı çivilerin sayısı yavaş yavaş azalmış.

Çünkü çivileri çite çakmaktansa, öfkesini kontrol etmenin daha kolay olduğunu keşfetmiş.

Sonunda, çocuğun sinirlenmediği ve kendini hiç kaybetmediği gün gelmiş. Çite çakılacak hiç bir çivi kalmamış.

Hemen durumu babasına söylemiş. Bu defa da baba, çocuğuna, öfkesini kontrol altında tuttuğu her gün bir çivi çekmesini önermiş.

Günler geçmiş ve delikanlı sonunda babasına tüm çivileri söktüğünü söylemiş. Baba, oğlunun elinden tutmuş ve onu çivileri çakıp çıkardığı çite götürmüş.

“İyi iş çıkardın evlat, ama çitteki deliklere bak. Çit, asla eski çitin aynısı olmayacak. Bir şeyleri öfkeyle söylediğinde tıpkı bunun gibi bir iz bırakırız. Bu durum, birini bıçakladıktan sonra bıçağı onun gövdesinden çıkarmak gibidir. Kaç kere özür dilerim desen de bıçak veya çivi yarası hep orada kalacaktır.”

Kıssadan Hisse:

Öfkenizi kontrol edin. Ya da oradan uzaklaşın. Öfkenin sıcaklığında insanlara daha sonra pişman olabileceğiniz şeyler söylemeyin. Hayatta bazı şeyleri geri alamazsınız.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |