Polyanna Masalı: Mutluluğun Büyüsü

Babasıyla yaşayan Pollyanna onu da kaybedince hayatta kalan tek akrabası teyzesinin yanına gönderilmiş. Teyzesi Bayan Polly Harrington bunu kendisine gelen bir mektupla öğrenmiş.

Oldukça zengin olan Bayan Polly, buna rağmen tavan arasındaki en kötü odayı yeğenine hazırlatmış ve onu hiç de iyi karşılamamış. Gayet soğuk ve mesafeli davranmış ona.

Bayan Polly, çalışanı Nancy’e Pollyanna’yı gidip almasını ve eve getirmesini söylemiş.  Nancy, Pollyanna’yı aldığında, küçük kız onu teyzesi sanıp her şeyi anlatmış ama hizmetçi kız ona teyzesi olmadığını zor da olsa söyleyebilmiş.

Bir süre sonra eve vardıklarında, Pollyanna koşarak teyzesine sarılmış. Ama teyzesi, ona oldukça soğuk ve sert davranmış. Odasına çıktığında Polyanna, odasının ne kadar karanlık ve eski olduğunu görünce ilk olarak biraz üzülmüş ama sonra babasıyla oynadıkları mutlu olma oyunu gelmiş aklına.

Odada aynasının olmamasına, yüzündeki çilleri görmeyeceği için sevinmiş. Aşağıya inip dışarıya çıkmış ve yemeğe geç kalınca akşam ceza almış. Teyzesi akşam yemeği olarak Polyannaya Ekmek ve süt vermiş. Polyanna, yine de bu durumdan mutlu olmuş ve sütü çok sevdiğini söylemiş. 

Polyanna’nın kitap okumak, yemek yapmak, müzik dersi almak gibi günlük ödevleri varmış. Bunları teyzesi onun için ayarlamış. Derslerden vakit buldukça, dışarıda dolaşmaya başlamış ve konuşmayı sevmeyen bir adamla tanışmış. Adam onunla konuşmasa da, o her gün onunla konuşmuş. Adı Pendleton olan adam sonunda Polyannayla konuşmaya başlamış. Başka bir gün Bayan Snow’la tanışmış. O kadın da evinden hiç çıkmayan ve perdelerini hiç açmayan bir kadınmış. Zamanla onu da güldürmeyi başarmış.

Zaman geçtikçe, herkes Pollyanna’ya alışmış ve sevmiş. Teyzesi bile yumuşamış. Odasını alt kata taşıtmış. Kedi ve köpek dostlarını eve bile sokmasına izin vermiş.

Günlerden bir gün, Pollyanna eve, Jimmy adında evsiz bir çocuğu getirince, teyzesi ona çok kızmış. Bacağı kırılmış olan Bay Pendleton ile Jimmy’yi tanıştırmış. Pendleton Jimmy’nin kendi evinde kalmasını istemiş. Jimmy’nin artık bir evi varmış. 

Başka bir gün, Pollyanna’ya otomobil çarpmış. Doktor, Pollyanna’ya bir daha yürüyemeyeceğini söylemiş. Her şeyden mutlu olan küçük kız artık mutsuzmuş. Bayan Polly, Pollyanna’nın yanına gidip mutluluk oyunu oynamak istemiş. Bir süre sonra Dr. Chilton, Pollyanna’ya tedavi olabileceğini ve tekrar yürüyebileceğini söylemiş.

Pollyanna on ay tedavi görmek için başka bir şehre gitmiş ve döndüğünde yürüyormuş.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |