Harut ve Marut Hikâyesi

Harut ve Marut, Allah tarafından Babil’e gönderilen iki melektir. Onların görevleri insanlara büyüyü öğretmektir. Büyü öğrenmek isteyen kişilere ise öncelikli olarak bunun karşılığında cehenneme gideceklerini söyleyen Harut ve Marut, yalnızca bunu kabul etmeleri üzerine büyüyü öğretmekteydi. Cehennemi kabul eden birçok insan, onların öğretmiş olduğu büyüyü yaparak kendilerini lanetlediler. Bazı anlatımlara göre Harut ve Marut, aslında insanın nefsi olarak gönderilmişti. Bu duruma dair farklı rivayetler bulunmakla birlikte, anlatılan bir hikâyede ise Harut ve Marut aralarında sohbet etmekte olan iki melek olarak belirtilmektedir.

Bu iki melek sohbet ederken, insanlar yerine, kendilerinin duygu sahibi olarak yaratılmış olsalardı, sürekli ibadet ile günlerini geçirecek olduklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerine ise Allah Onlara şehvet duygusunu verdiğinde, insanlardan çok daha fazla günah işleyeceklerini belirtmiştir. Fakat ne olursa olsun, bu iki melek kendilerine sonsuz güven duyuyorlarmış.  Bunun üzerine ise istedikleri gibi Allah onlara, şehvet duygusunu vermiş ve daha sonrasında ise, onları dünyaya göndermiş. Dünyaya inen Harut ve Marut, bir kadın görmüşler. Kadın ile birlikte olmayı istemeleri üzerine ise, kadın onlara üç seçenek sunarak, bunlardan birini yaptığınız takdirde sizinle birlikte olurum demiş. Bu üç seçenekten biri kocasını öldürmek, iken diğeri puta tapmak ve bir diğeri ise şarap içmekmiş. Harut ve Marut ise üçüncü seçenek olan şarap içmeyi tercih etmişler.

Fakat kadın Harut ve Marut için bir şartta daha bulunmuş. Büyük bir aşka kapılmış olan Harut ile Marut, bu şartı da anında kabul etmişlerdir. Aslında bu âşık oldukları kadının en son şartı imiş.  Harut ve Marut’un, ona ismi azamı öğretmesi olmuş. Harut ve Marut bunun üzerine kadına ismi azamı öğretmişler. Fakat onlar ismi azamı öğretince ise kadın gökyüzüne çıkıveriş. Allah ise bu kadını gökyüzünde yer alan Zühre Yıldızının üzerine koymuş. Fakat Harut ve Marut, bu durum karşısında nefislerine hâkim olmamaları sebebi ile, Allah tarafından büyük bir cezaya çarptırılmış. Onlara Babil’de bulunan bir yerde baş aşağı olacak şekilde kıyamete kadar duracakları bir ceza verilmiş.

İsmi Azam: Allah’ın en büyük ismi ya da Allah’ın isimleri için kullanılan bir tabir.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |