Mutluluk Arayan Adam

Hikaye bu ya, hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, “artık mutlu olmak istiyorum.“ demiş. Ve mutluluğu aramaya koyulmuş. Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış. Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir diyarda, zengin bir bilgeyi önermişler. Bu bilge, aklı, bilgisi ve malı ile ün salmış birisiymiş. Kim yardımına gelse, sorularına cevap verip derdine derman bulmadan geri göndermezmiş.

-Bu bilgeden yardım istemeye, “mutluluğun sırrı nedir” diye sormaya karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra bilgeyi bulmuş. Ancak kapısında, derdine derman arayanlardan oluşan çok uzuuun bir kuyruk varmış. Bilgenin gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.

-Sonunda sıra kendisine gelmiş… Bilgeye, “mutluluğu nasıl yakalarım” diye sormuş. Bilge bu soruyu cevaplarsa, sıradaki diğer insanların beklemekten sıkılacağını düşünmüş. Yardımcılarından bir kaşık istemiş ve içine iki damla yağ damlatmış.

Sonra demiş ki:

– Bu kaşığın içindeki yağı dökmeden, sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel. Ama sarayımı gezerken, yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.

-Adam sorusuna hemen cevap alamadığı için biraz şaşkınlık geçirmiş ama tamam demiş. Sarayı gezmiş gelmiş. Bilge bakmış yağ hala kaşıkta…

Demiş ki:

– Aferin. Yağı dökmemişsin. Güzel. Peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım. Sarayımda neler gördün.

Adam yağı dökmeyeceğim diye uğraşmaktan pek dikkat edememiş, bir şey diyememiş.

Sonra, bilge:

– Olmadı. Yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağzında taşı, bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel.

Adam ne yapalım deyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla gene bilgenin yanına gelmiş.

Bilge sormuş:

– Sarayımın güzellikleri gördün mü, anlat bakalım.

Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki:

– Güzel, peki ama yağ nerede?

Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana sıkıla bilgeye demiş ki:

– Şey… yağı dökmüşüm.

Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki:

– Mutlu olmak için hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadını çıkarmak ve hayatın getirdiği sorumluluklara, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmak gerekir.

Adam, mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış.

Kıssadan Hisse:

-Hayat Akarken, iş yerinde başarılı olmak ama hayatın sadece işten ibaret olmadığını bilmek, sevdiklerinle, gülüp oynamak, vakit geçirmek… Ama geçim sorumluluğunu ihmal etmemek. Mutlu insan, daha nice güzellikler ve sorumluluklar içinde hayat cambazı olarak dengeyi bulan kişidir. 

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |