Ormanın Derinliklerindeki Koku: Bir Masal.

Zamanın birinde ormanın dibinde yaşarmış bir aslan kral. Bakalım, neler gelmiş başına?

Aylardan ocak, günlerden bir gün, ormanlar kralı aslan, ormandaki hayvan dostlarını sarayına davet etmiş. Hem konuşayım hem de dertlerini dinleyeyim diye düşünmüş.

İçeri ilk giren ayı yüzünü ekşitmiş, çünkü saraydaki kokuyu beğenmemiş. Eliyle burnunu tutmuş.

-Oof çok kötü kokuyor burası, demiş.

Bu lafa çok kızan aslan, ayıyı bir hamlede öldürmüş. Olayları gören ve ayının ardından saraya giren kurnaz maymun:

-Kralım burası çok güzel kokuyor, demiş.

Aslan onu da yalan söylediği için öldürmüş.

Bütün bu olayları gören tilki içeri girmiş ve aslanın huzurunda tek bir söz bile söyleyememiş. Bu kez aslan sormuş. “Söyle bakalım sarayımı beğendin mi? Kokusu nasıl?

Tilki, kurnazlığıyla bilinen bir hayvan olarak, durumu ustalıkla idare etmeye çalışmış. Derin bir nefes alıp kokuyu içine çekti ve düşünceli bir ifadeyle konuşmuş:

“Kralım, sarayınızın kokusu gerçekten de benzersiz. Ancak, her kokunun bir hikayesi vardır ve bu kokunun da bir hikayesi olduğunu düşünüyorum.”

Aslan, tilkinin sözlerine ilgiyle kulak vermiş ve “Devam et” demiş.

Tilki devam etmiş: “Bu kokunun kaynağına inmeden önce, biraz daha düşünmek istiyorum. Çünkü her koku, içinde bir sır taşır ve bu sır, bazen göründüğü gibi değildir.” Demiş.

Aslan, tilkinin düşünceli yaklaşımını takdir etmiş ve sabırla beklemiş. Tilki, birkaç dakika boyunca düşündükten sonra konuşmaya devam etmiş.

“Kralım, sarayınızın kokusu, başka hiçbir kokuya benzemiyor. Ancak, her hayvanın kendi tercih ettiği bir koku vardır. Belki de bu kokuyu, herkesin seveceği bir koku olarak düşünmek yerine, sizin kişisel tercihiniz olarak kabul etmek daha doğru olabilir.” Demiş.

Aslan, tilkinin bu sözleri üzerine derin düşüncelere dalmış. Gerçekten de, her hayvanın farklı tercihleri olduğunu ve her kokunun kendine özgü bir hikayesi bulunduğunu düşünmüş.

Sonunda, aslan kral bir karar vermiş. “Tilki dostum, senin bu bilge sözlerin için teşekkür ederim. Artık sarayımın kokusunu farklı hayvanların tercihlerine saygı duyarak kabul edeceğim. Kimse kokularıyla dışlanmayacak ve herkesin burada huzur içinde yaşamasına izin vereceğim.” Demiş.

Bu kararla birlikte, ormanın derinliklerindeki aslanın kokan sarayı, her hayvanın kendi tercihi olan kokularıyla dolup taşan bir yer haline gelmiş. Artık herkes, sarayın güzelliklerini paylaşma ve farklılıklara saygı duyma felsefesiyle bir araya geliyormuş. Ve böylece, ormanın derinliklerindeki barış ve uyum devam etmiş.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |