20. Yüzyıl Pop Müziğin Efsanesi: Michael Jackson

Michael Jackson, 20. yüzyılın en etkileyici ve en ikonik pop müzik sanatçılarından biridir. 29 Ağustos 1958’de doğmuş ve 25 Haziran 2009’da vefat etmiştir. Jackson, “King of Pop” unvanıyla anılmaktadır ve müzik kariyeri boyunca dünya çapında milyonlarca albüm satmıştır.

Michael Jackson’ın kariyeri, müziğin yanı sıra dans yeteneği, sahne performansları ve müzik videolarıyla da büyük ilgi görmüştür. En tanınmış şarkıları arasında “Thriller”, “Billie Jean”, “Beat It”, “Smooth Criminal” ve “Black or White” gibi birçok hit bulunmaktadır. Ayrıca, “Thriller” adlı albümü, tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Jackson, 1983 yılında Motown 25: Yesterday, Today, Forever adlı televizyon özelinde “Billie Jean” şarkısını seslendirdi. Bu performansta, “moonwalk” olarak bilinen efsanevi dans hareketini ilk kez sergiledi ve bu hareket, pop kültürünün bir parçası haline geldi. Ancak ilginç olan şu ki, Jackson, “moonwalk” hareketini ilk kez Motown 25’te sergilemediğini söyledi. Aslında, bu dans hareketini, “Soul Train” adlı televizyon programında 1979’da izlemiş ve öğrenmişti. Ancak o zamanlar bu hareketi kamuoyuna sergilememişti. Motown 25 performansı, “moonwalk”i dünya çapında popüler hale getiren ve Michael Jackson’ı efsanevi bir figür haline getiren bir an olarak tarihe geçti.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |