Romantik Dönemin En Önemli Romantik Müzik Dehası: Franz Schubert

Franz Schubert, 19. yüzyılın önemli Romantik dönem bestecilerinden biridir. 1797 yılında Viyanada doğdu. Müziğe olan yeteneği küçük yaşlarda ortaya çıktı ve babasının yönlendirmesiyle müzik eğitimi aldı. Schubert, bestecilik kariyerine genç yaşta başladı ve yaşamı boyunca binlerce müzik eseri besteledi.

Schubert’in en önemli eserlerinden biri olan Erlkönig (yani Elf Kralı), sadece on altı yaşındayken bestelendi. Bu şarkı, hızla popülerlik kazandı ve Schubertin dikkatleri üzerine çekmesine yardımcı oldu. Müzik kariyeri boyunca, şarkılar, piyano sonatları, senfoniler ve kameralar dahil olmak üzere birçok farklı türde eser besteledi.

Schubert, dostu olan ve aynı zamanda da şair olan Johann Mayrhofer ile olan ilişkisi ilginçtir. Mayrhoferin şiirlerinden ilham alan Schubert, onun eserlerini bestelemeye başladı ve bu işbirliği, Schubert’in en sevilen şarkı döngülerinden biri olan Winterreiseyi (yani Kış Yolculuğunu) meydana getirdi.

Ne yazık ki, Schubert’in yaşamı 31 yaşında trajik bir şekilde sona erdi. Genç yaşta veremden hayatını kaybetti, ancak müzik dünyasına bıraktığı miras sonsuza kadar yaşayacaktır. Schubertin eserleri, duygusallığı, romantizmi ve melodik güzelliğiyle tanınır ve günümüzde de dünya çapında büyük bir ilgiyle icra edilmektedir.

Değerli dostlar,

Sizlere daha kaliteli içerikler sunabilmemiz için lütfen Youtube kanallarımıza Abone Olunuz.

|   Masal Kanalı   |   Türkçe Hikâye Kanalımız   |   İngilizce Hikâye Kanalımız   |